štvrtok 27. februára 2014

Dokonalý svět (Ally Condieová) - recenzia


Anotácia: Poté, co Cassie zoufale hledá za hranicemi Společnosti Kye a také možnost, jak se přidat k Povstání, zjišťuje, že oba dva mohou svého cíle dosáhnout jedině tehdy, když ztratí to, na čem jim nejvíce záleží. Jeden druhého. Jejich cesty se tedy znovu rozcházejí a zatímco Ky zůstává ve vnějších provinciích, Cassie je Povstáním vyslána zpět do Společnosti...
Epický závěr bestsellerové trilogie Ally Condieové o boji za možnost vybrat si v dokonalém světě budoucnosti svůj osud.


Dej: Ak si myslíte, že ste už boli s Cassiou v bežnom meste Spoločnosti a aj na okraji Spoločnosti a prechodili ste všetko, čo sa dalo a viac sa už nedá, nemáte pravdu. Autorka vytvorila nové prostredie, pridala pár postáv, no čo je podstatnejšie, zase raz poriadne rozvinula tie "staré" - hlavných hrdinov a ľudí, ktorí sú im blízki. Pribudla tu point of view, konkrétne Xanderov pohľad na vec, čo mne príde ako veľké plus. Rada som čítala Xanderové názory a hlavne som rada, že som si ujasnila jeho city ku Cassii.

Moje pocity: Nesklamala. Túto trilógiu milujem a myslela som, že ma autorka neprekvapí, že ju už viac milovať nemôžem, pretože som si myslela, že viac to už ani nie je možné. Ako inak - mýlila som sa.
Ally Condieová vytvorila úžasné prostredie, do ktorého postavila Cassiu, Kya a Xandera a potom nimi hýbala takým spôsobom, že mi to až vyrážalo dych. Čo sa týka prostredia - zoznámili sme sa prakticky s celým územím Spoločnosti. Pekne sme si pocestovali po všetkých provinciách, mestách a osadách. :)
A čo sa deju týka - tlieskam! Vždy keď sa niečo zdalo prinajmenšom pokojné, ak nie rovno dokonalé, nastal obrovský zvrat, po ktorom sme si mohli aj vlasy trhať a keď aj situácia nejak ustala, prišla ďalšia. Stránky som hltala očami a listovala nimi intergalaktickou (:DD) rýchlosťou. Niekedy som sa ani nenazdala a bol už pokročilí čas k spánku. Vtedy rýchlo nastaviť budík, aby som mohla ráno čo najskôr pokračovať. Čítanie som si veľmi užívala. :)

Hlavní hrdinovia: Cassiu a Kya mám veľmi rada. Ich vzťah a povahy. Snažia sa zmeniť svet k lepšiemu, priviesť doň umenie, básne, obrazy, dokonca aj pre nás úplne bežné písanie a maľovanie. A popri tom všetkom sa snažia udržať sa na žive a byť s tým druhým. Toto je nádherný príbeh (nielen) o ich láske a nevzdávaní sa a nekonečnej odvahe a oddanosti. Práve Ky a Cassia je môj najobľúbenejší knižný pár. :)
A ako som už spomínala - bol pridaný pohľad Xandera, čo výrazne prehĺbilo jeho postavu a zoznámili sme sa aj s jeho pohľadom na vec a s jeho pocitmi. Pribudol tu aj odbornejší pohľad na Mor a tú časť týkajúcu sa medicíny. Nie vždy som celkom presne pochopila, čo sa rieši a čo myslí napríklad virológ tým, že povedal toto a tamto, ale autorke bolo jasné, že nie každý čitateľ tomu hneď nepríde na kĺb, a preto boli dialógy týkajúce sa detailov Moru a vírusov čo najviac predĺžené, preto, aby to pochopil každý. :) Tým to bolo tak trochu aj odborné čítanie, hoci ťažko povedať, či sa niečo také vyskytuje aj v reálnom svete, no ja som si tieto pasáže užívala. :)
Veľmi som si taktiež obľúbila Lei, Annu a Okera. Každý z nich bol výnimočný vo svojej podstate a bol neodmysliteľnou súčasťou celého príbehu. :)

Preklad:
 Teraz si ani neviem predstaviť, že by som mala túto knihu čítať v inom jazyku, ako v tom českom. Keď si tak občas listujem slovenským Dokonalým párom, nehodí sa mi to vyjadrovanie a všeobecne celý jazyk k postavám a k príbehu. Keď si niekedy budem dávať re-reading - čo určite raz príde - asi si budem musieť kúpiť prvú časť v češtine. :D

Pokračovanie: Dokonalý svět je bohužiaľ záver Matched trilogy a ja vážne neviem ako to predýcham. Nielenže je to jedna z mojich najobľúbenejších dokonca možno aj najobľúbenejšia trilógia, zase raz to bolo skvelé dielo, z ktorého sa budem nejakú tu chvíľu dostávať.

Obálka: Páči sa mi myšlienka, že je to dievča - Cassia - "uväznená" v tých guliach/tabletách. A postupne ich ničí a vychádza z nich až je nakoniec úplne voľná.

Hviezdičkovanie: Neviem si predstaviť, že by som mala tomuto dielu dať horšie hodnotenie ako to najlepšie. Preto dávam 5 hviezdičiek, ktoré nakoniec nepatria len tejto knihe, ale celej trilógií. :)Odporúčam: Ja som si Matched trilogy zamilovala a rozhodne by ste jej mali dať šancu aj vy, ak náhodou váhate. Vy čo ste už začali, no stále sa neviete dokopať ku kúpe druhého dielu alebo tohto záverečného, rozhodne to urobte, a kúpte si tieto knižky. :)
P.S.: Na poličke vyzerajú nádherne. *.*

A vraj by mal byť príbeh Cassii, Kya a Xandera aj sfilmovaní, teda minimálne Dokonalý pár by mal byť, tak ak sa Vám veľmi nechce do kupovania a čítania kníh, pozrite si aspoň film, hoci neviem ako veľmi sa bude podobať knižnej predlohe a či ho napokon vôbec aj sfilmujú, no mali by.. :)


Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem spoločnosti Ikarus.sk.
Knižku si môžete kúpiť TU. :)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára