štvrtok 16. februára 2017

Jen si troufni | Katie McGarry | recenziaKdyby někdo znal celou pravdu o Beth Riskové a jejím životě, okamžitě by poslal její matku do vězení a sedmnáctiletou Beth bůhvíkam. Takže chrání mámu za každou cenu. Dokud se na scéně neobjeví její strýc a přinutí Beth si vybrat mezi máminou svobodou a svým vlastním štěstím. Beth se musí nastěhovat k němu, žít s ním a jeho ženou, která ji nenávidí, a chodit do školy, kde jí nerozumí. Ani trochu. Snad kromě jednoho kluka… 


Ryan Stone patří mezi zlatou mládež. Populární hráč baseballu a hvězda místního týmu má však tajemství, které nesmí nikomu prozradit. Ani kamarádům, se kterými sdílí všechno včetně hecování a výzev. Která z nich je nejšílenější? Pozvat na rande Skejťačku, která by o něj nezavadila ani pohledem. Z výzvy se ale stane přitažlivost, kterou Ryan ani Beth nečekali. Najednou kluk s bezchybnou pověstí riskuje své sny a život pro holku, co miluje. A holka, která k sobě nikoho nepustí blíž než na pět metrů, si to najednou troufne.


Pokračovanie: Nenazvala by som to zrovna pokračovaním, aj keď Pushing the Limits na Goodreads figuruje ako séria, ale existuje pár dielov ešte po Jen si troufni a Překroč svůj stín, do češtiny (ani slovenčiny) žiaľ nebol "zatiaľ" preložený ani jeden, aj keď roky ich vydania sú 2014, 2014 a 2016. Prvé dva "diely" však spája prítomnosť určitých hlavných postáv. Napríklad v Překroč svůj stín sa všetko točí okolo Echo s Noahom, objavuje sa tu aj Beth, okolo ktorej sa zas točí Jen si troufni. Takáto podobnosť by sa dala možno odpozorovať aj vyššie. V piatom diely figuruje dievča menom Abby a chalan Logan - toto meno sa objavuje aj v Jen si troufni -, takže môžeme dúfať, že 1) si nájde frajerku a 2) ak sa to preloží/alebo viete po anglicky, tak sa nám aj dostane možnosti si o tom prečítať.
Preklad: Ako som už koktavo vysvetľovala vyššie, 2 z 5 oficiálne vydaných kníh sú preložené (iba) do češtiny a okrem toho existuje aj pár poviedok, resp dodatkom k prvej časti (tie pochybujem, že majú nejakú šancu k prekladu). Ale o tom som nechcela, vzhľadom k tomu, že vždy tu riešim buď štylistiku alebo jazykové odlišnosti, tak musím priznať, že čím ďalej tým radšej čítam v češtine. Hlavne young adult knižky. A čo sa týč štylistiky, tam nemám čo vytknúť.
Obálka: Nepáči sa mi až tak oproti Překroč svůj stín-u, ale je jednoduchá a vyjadruje mnoho. A na poličke vyzerá fajn. :)


Hodnotenie: V mnohých ohľadoch sa dosť podobajú s Překroč svůj stín, je to zapríčinené rovnakou autorkou a jej sadomasochistickými chúťkami trápiť dejom seba, postavy jej kníh a ešte aj nás čitateľov. Ja sama som chytila pri oboch knihách depresiu. :D Takže taká rada pre Vás do budúcna - nedovoľte hlavným hrdinom prevziať nad Vami kontrolu. Niekedy som mala chuť Beth vyfackať a jej matku takmer vždy, ale chcela som tým  skôr povedať, že jedna vec je keď Vám - resp mne liezli na nervy svojim konaním. A druhá vec bola, keď som prijímala Bethine myšlienky za svoje a začínala som pochybovať o svojom živote a o svojich rozhodnutiach. Nie o jej, ale o mojich. A aj keď to spočiatku bolelo trochu, poučila som sa rýchlo a Jen si troufni som len čítala a sledovala príbeh tak ako mi ho Beth s Ryanom ukazovali. Hltala som každú jednu stranu a zatajovala dych pri nezávideniahodných situáciach, ale nechala som žiť si postavy ich životy, mimo ten môj. Ale zároveň by som za to chcela autorku aj pochváliť, pretože milujem keď ma kniha donúti niečo cítiť. Nie iba moje primárne emócie zahrňujúce či sa mi páči alebo nie, ale aj emócie postáv a je obrovským umením sa dostať svojim čitateľom do hlavy.
Ďalej ale musím autorku aj trošku pokárať za tie milostné trojuholníky. Akože hej, rozhodnutie hlavnej hrdinky JE evidentné a vždy JE jasne vidieť, ktorí z chalanov je lepšia a tým prípustnejšia voľba, ale autorka "zabúda", že aj druhý chalan MÁ city. A "zabúda" pretože ani zďaleka nezabudne. :D Vyrýpe sa v tom ešte toľko, že pomaly nám čitateľom to ubližuje viac jak hlavnej hrdinke alebo odvrhnutému chalanovi. Takže toto mi dosť celkom vadilo, lebo odkedy Isaiah spomenul Noahovi v Překroč svůj stín, že k Beth cíti niečo viac, som si ich automaticky spolu predstavovala a shipovala ich. Akože ok nehovorím, na celej tej životnej ceste bol Ryan omnoho lepším riešením a Beth to pomohlo posunúť sa vpred, ale proste Isaiah sakra !! *.* (pozor, trošku môj výlev srdiečka ejkej ej SPOILER).

Napriek všetkému, je kniha docela dosť dlhá. Takmer stále sa tam niečo akčné deje, a ak je zrovna ako taký kľud, rozpaluje nám vnútro to, čo sa deje medzi Beth a Ryanom. Autorka mohla kľudne spraviť z knihy duológiu alebo možno dokonca aj trilógie - pridaním nejakých ďalších zbytočných detailov na zaplnenie strán a rozšírenie rozsahu. Ale nespravila to komerčným spôsobom a radšej sa rozhodla spraviť pentalogiu o tínedžeroch, ktorí majú do posledného kúsku nahovno život. A za to jej veľmo moc ďakujem, a isto nie som jediná. Jen si troufni dávam štyri hviezdičky a samozrejme Vám ju odporúčam k četbe. Okrem toho aj Překroč svůj stín a ak viete po anglicky, tak aj ostatné knihy od tejto autorky. :) Ozaj nás dokáže emočne vyžmýkať a donútiť dýchať pre jej postavy. Ja len dúfam, že sa časom z toho nestane "jednoduchá" dejová linka, kde bude vždy jeden zachraňovať toho druhého. Ale možno by sa nič nestalo keby aj hej..1 komentár:

 1. Moje meno je Lilian N.Je to veľmi radostný deň môjho života, pretože mi pomohla Dr.saguru tým, že mi pomohla získať späť môjho bývalého manžela pomocou kúzla a mágie. Bol som ženatý 6 rokov a bolo to také hrozné, pretože môj manžel ma naozaj podvádzal a hľadal rozvod, ale keď som na internete narazil na e-mailovú adresu Dr.saguru na internete, ako pomohol toľkým ľuďom získať ich späť späť a pomôcť opraviť vzťah. a prinútiť ľudí, aby boli šťastní vo svojom vzťahu. Vysvetlil som mu svoju situáciu a potom som hľadal jeho pomoc, ale k môjmu najväčšiemu prekvapeniu mi povedal, že mi pomôže s mojím prípadom a teraz oslavujem, pretože môj manžel sa zmenil úplne navždy. Vždy chce byť pri mne a bez môjho prítomnosti nemôže robiť nič iné. Naozaj si užívam svoje manželstvo, aká veľká oslava. Budem naďalej svedčiť na internete, pretože Dr.saguru je naozajstný kúzelník. POTREBUJETE POTREBOVAŤ POTREBOVAŤ KONTAKTOVÝ LEKÁR SAGURU VIA EMAIL: drsagurusolutions@gmail.com alebo WhatsApp +2349037545183 Je to jediná odpoveď na váš problém a spôsobí, že sa budete cítiť šťastní vo svojom vzťahu.
  1 LOVE SPELL
  2 VYHRAŤ SPÄŤ
  3 OVOCIE ŽENY
  4 PROPAGÁCIA SPELL
  5 OCHRANA KARIÉRY
  6 OBCHODNÉ OBCHODOVANIE
  7 KRAJINA DOBRÉHO PRÁCE
  8 Kúzla LOTÉRIE a KURTOVÝCH PRÍPADOV.

  OdpovedaťOdstrániť