nedeľa 17. novembra 2013

Nick a Norah: Až do ochraptění (Rachel Cohnová, David Levithan) - recenzia

Anotácia: Můžeš na pět minut předstírat, že jsi moje holka?“ ptá se Nick Norah, když mezi návštěvníky klubu uvidí svou bývalku. A právě takovým klišé začíná příběh dvou mladých lidí, jejichž životní cesty se náhle protnou a trochu kodrcavě pak spolu pokračují. Nick je basák a jediný hetero v punkové kapele plné gayů. Norah je dívka, která má pocit, že víc problémů by nedokázal řešit ani tým specialistů v pentagonu. A jediná společná noc v New Yorku. A najdete v ní všechno – zoufalství, touhu, odpuštění, zklamání. Jsou tu rodiče, s kterými je nutné nějak vyjít, jsou tu přátelé, s nimiž vyjít je někdy těžší než zdolat Mt. Everest. A je tu kluk a holka, kteří pro jednou nechtějí nic jiného než být sami sebou, nepředstírat, na nic si nehrát, ani se snažit s kýmkoliv vyjít. A je tu láska, vztek a nekonečný seznam písniček. A je to příběh, který si prostě musíte přečíst.Moje pocity: O Nickovi a Nore si nie že musíte prečítať. Vy chcete. Útla knížočka, ani nie 200 strán, ale je to príbeh, ktorý chce každý z nás zažiť. Možno by si ho trošku pomenil predtým, ako by doň rovnými nohami skočil, ale skočil by. Ja osobne by som nemenila nič. Presne takto by som to chcela prežiť. :)
Možno by som pridala trochu Deva, Thoma a Scota, ale keď som začínala mať pocit, že tam chýbajú zrazu tam jeden z nich vhupol. Takže nakoniec ani to by som nemenila.


Hlavní hrdinovia: Norah mi sadla aleže úplne. Naposledy mi takto sadla asi Jeane z Tweetni mi! Bola úplne super, počúva dobrú hudbu, má dobré názory, dobre sa oblieka. Proste - žeriem ju! :)
Nick bol fajn. Tiež so super zmyslom pre dobrú hudbu a presne ako Norah, aj on mi zostane v srdci. :)
Z vedľajších postáv tam mala každá svoj význam. Či už diabolská bývalá Tris, alebo neodmysliteľná dvojka Thom a Scot spolu s Devom a dokonca aj Caroline, ktorá vystupovala na asi 5 stranách, ale v celej knihe sa o nej hovorilo zatiaľ čo si ona vyspávala opicu.

Preklad: Síce čeština a síce som sa občas trochu stratila, no nesťažujem si. :)

Pokračovanie: Nie, ale je...
pozor...
chvíľka napätia...
FILMOVÉ SPRACOVANIE!!! Filmík už mám stiahnutý, ešte som ho nepozerala, niet času, ale čoskoro snáď vydáá a ja si to pozriem. :)

Hviezdičkovanie: Päť!
Najskôr som chcela dať päť, ale myslela som si, že by som ukrivdila tým lepším knihám a teda som chcela dať štyri a pol. Ale potom som sa zamyslela a povedala som si "dobre, sú lepšie, prepracovanejšie knihy. Minimálne dlhšie, ale Nick a Norah si tú päťku sakra zaslúžia!" no, a tak ju majú mať. :)

Odporúčam: Jasan! :)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára