pondelok 22. júla 2013

Iskrivá (Kristin Cashore) - recenzia


Vo svete, v ktorom sa len zopár ľudí vyznačuje mimoriadnou schopnosťou známou ako obdarenie, umožnilo kráľovi Leckovi jeho obdarenie klamať tak, že mu každý bez výnimky veril. Keď sa Bitterblue stala vo veku desať rokov kráľovnou, myslela si, že vražda jej otca navždy ukončila jeho násilnícky a neľudský vplyv na celú spoločnosť.
Mýlila sa.

Osemnásťročná kráľovná Bitterblue má pocit, že jej radcovia sa ju snažia príliš ochraňovať pred celým svetom, a tak začne podnikať tajné výlety z hradu. Sama a v prevlečení sa túla nočnými ulicami svojho mesta a riskuje nielen vlastný život, ale aj svoje srdce.

Až ma zaráža, ako dlho som ju čítala. Dneska som ju konečne dočítala. Niežeby mi jej čítanie spôsobovalo utrpenie alebo čo, len mi to príde ako strašne dlhá doba. :D Možno nejakých desať dní.

Občas tu boli nudné pasáže, ale po väčšine som si užívala všetko. Najnudnejšie boli asi tie dlhé hodiny v Bitterbluiných kanceláriach. Ale, koniec koncov, to nudilo aj ju a preto sa vydávala na nočné potulky, ktoré som zasa milovala. :) Veľmi.

Ďalej postavy, niektoré kladné, iné záporné - teda skôr tajomné, aby som sa presnejšie vyjadrila - a malinké množstvo skutočne záporných postáv - vlastne ma ani nikto nenapadá.. :D -, ale vo väčšine prípadov som mala rada všetkých. Hlavne Zafa a Teddyho.. ^.^
A ani Bitterblue nakoniec nebola až taká zlá kráľovná, ale komu by sa dobre vládlo v takom rozvrátenom kráľovstve? Občas nerozvážna a možno labilná, ale častejšie ma prekvapovala svojimi rozhodnutiami. :)

Veľmi ma potešila tá návšteva ku koncu. :) Tých, čo čítali aj Ohnivú, to pravdepodobne poteší tiež.

Iskrivá ako aj jej dve kamarátky Výnimočná a Ohnivá sa vydarila. :) Môžem len odporúčať a - ako inak - tlieskať! :)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára